Co zrobić, gdy paruje przednia szyba?

 Jazda z zaparowaną szybą skutecznie ogranicza widoczność oraz prowadzi do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Za niesprawny układ odparowania i ogrzewania szyby może odpowiadać uszkodzona dmuchawa lub rezystor dmuchawy, niski poziom płynu chłodzącego oraz uszkodzona nagrzewnica. Aby nie narażać się na zbędne ryzyko najlepiej szybko umowić się do mechanika na naprawę.

Parowanie szyby jest naturalnym zjawiskiem jeżeli temperatura i wilgotność powietrza jest inna na zewnątrz i wewnątrz samochodu. Ciepłe i wilgotne powietrze skrapla się i osiada na szybie z uwagi na kontakt z zimną częścią szyby po drugiej stronie. O ile nagromadzenie wilgoci na zewnętrznej stronie szyby można usunąć włączając wycieraczki, to zaparowana szyba od wewnątrz może być już większym problemem.

Jako, że parowanie szyby jest naturalnym procesem samochód został wyposażony w systemy pomagające odprowadzić wilgoć. Zaparowana szyba skutecznie zmniejsza widoczność i zwiększa niebezpieczeństwo podczas jazdy. Układy rozmrażania i suszenia szyby są już standardem na wyposażeniu samochodów, jednak nie oznacza to, że nie ulegają one zużyciu z biegiem czasu i mogą ulegać awarii.

 

Dlaczego paruje przednia szyba?

  • Uszkodzona dmuchawa lub rezystor dmuchawy - jeżeli po włączeniu nawiewu z otworów wentylacyjnych nie wydostaje się żadne powietrze, oznacza to, że dmuchawa nie działa. Powodem takiego stanu rzeczy może być zarówno usterka samej dmuchawy, jak również tylko przepalonego bezpiecznika.
  • Niski poziom płynu chłodzącego - niski poziom płynu chłodzącego w układzie wpływa na działanie układu rozmrażania i odparowywania szyb. Może to spowodować, że przez nagrzewnicę i tak dostaje się do kabiny tylko zimne powietrze. Zweryfikować to można sprawdzając poziom płynu chłodzącego w zbiorniczku wyrównawczym.
  • Uszkodzona nagrzewnica - jeżeli uruchomione zostanie odmrażanie szyby, a z otworów wentylacyjnych wydostawać się będzie tylko zimne powietrze, to problem może leżeć w niesprawnej nagrzewnicy.
  • Zatkany filtr kabinowy - jest to filtr, który oczyszcza powietrze dostające się do kabiny. Często umieszczany jest w podszybiu lub za schowkiem pasażera, czy w okolicy pedałów. Jeżeli będzie zapchany zebranymi zanieczyszczeniami, odpowiedni strumień powietrza zdolny do odparowania szyby nie zostanie przez niego przepuszczony.

zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego

Jak to się robi:

Mechanik sprawdza układy odpowiedzialne za usuwanie pary z szyby, jak również za jej odmrażanie. Po znalezieniu przyczyny przystępuje do naprawy.

Jak to jest ważne?

Zaparowana szyba nie unieruchamia samochodu, jednak jazda z ograniczoną widocznością jest niezwykle niebezpieczna i niekomfortowa. Usterki związane z utrudnioną widocznością powinny być jak najszybciej usuwane. Jakakolwiek nie byłaby przyczyna usterki, szybkie jej usunięcie pozwoli zapobiec dalszym uszkodzeniom zwiększającym koszt całej naprawy.

 


Przeczytaj także

Jak ustawić dysze spryskiwaczy przedniej szyby?

Jak ustawić dysze spryskiwaczy przedniej szyby?

Prawidłowe ustawienie dyszy spryskiwaczy jest podstawą do bezpieczego podróżowania. Warunki atmosferyczne oraz zabrudzenia z jezdni powodują zanieczyszczenia szyby. Sprawne spryskiwacze, wycieraczki oraz poziom płynu do spryskiwaczy gwarantują bezpieczną jazdę. 

więcej

Co zrobić, gdy hamulec ręczny nie trzyma?

Co zrobić, gdy hamulec ręczny nie trzyma?

Pozostawienie samochodu z niesprawnym hamulcem ręcznym jest dość ryzykowne, ponieważ nawet zostawienie samochodu na biegu nie gwarantuje że samochód się nie przemieści. Problemy z hamulcem ręcznym powodowane są przez rozregulowanie układu, uszkodzoną lub zapieczoną śrubę regulacyjną czy...

więcej

Jak ładować akumulator?

Jak ładować akumulator?

Chyba każdy posiadacz auta wie, czym skutkuje zostawienie w nim otwartych drzwi, włączonego światła, czy radia… Gdy akumulator się rozładuje, pozostaje już tylko sięgnąć po prostownik i uzbroić się w cierpliwość. Zanim jednak przystąpisz do tej prostej, jak się zdaje czynności, dobrze się do...

więcej

Co zrobić, gdy silnik nie odpala?

Co zrobić, gdy silnik nie odpala?

Nagły problem z uruchomieniem samochodu to coraz rzadszy widok ze względu na postęp technologiczny. Mimo to, elektronika która z jednej strony czyni auta nowoczesnymi pojazdami, z drugiej strony utrudnia ich diagnostykę na poboczu drogi. Bez komputera diagnostycznego, niewiele można zdziałać w...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę