Regeneracja belki skrętnej

Belka skrętna w Twoim aucie wymaga regeneracji? Zdecyduj się na polecany warsztat! Wiele serwisów nie ma doświadczenia w tej dziedzinie, co naraża klienta na niepotrzebne koszty i stres. Dobry mechanik dokona szybko regeneracji belki skrętnej i będziesz mógł w pełni korzystać ze swojego pojazdu, będąc jednocześnie bezpiecznym. Lepiej zainteresować się tym elementem zawczasu, ponieważ poważna awaria będzie się wiązała z naprawdę sporymi kosztami.

regeneracja belki skrętnej

Belka skrętna to rozwiązanie stosowane w autach francuskich – w połączeniu z zawieszeniem ma ona znacznie poprawiać właściwości jezdne pojazdu. Jest ona dość prosta w demontażu, co w obliczu częstych problemów z jej trwałością, stanowi sporą zaletę. Prawidłowe użytkowanie belki wymaga okresowej wymiany łożysk igiełkowych, której nie należy zaniedbywać. Może się to bowiem skończyć jej poważnym uszkodzeniem, a więc koniecznością regeneracji w warsztacie.

Sprawę utrudnia dość mocno fakt, że zużycia łożysk w belce tak naprawdę nijak nie da się stwierdzić przy codziennym użytkowaniu auta – jest to całkowicie niezauważalne. Jak więc sprawdzić ich stan? Objawem uszkodzenia są luzy na kole, które, jeśli mocno wyczuwalne, wymagają demontażu belki. Koszt naprawy, w skład której wchodzą nowe łożyska i uszczelniacze, a także robocizna to około 300zł. Eksperci zalecają, aby dokonywać regularnej wymiany co 60 tys. przejechanych kilometrów – wtedy belka będzie służyła nam bezawaryjnie.

Innymi symptomami wskazującymi na problem z belką skrętną są odgłosy popiskiwania i stukania w trakcie jazdy po nierównościach. Pogarszają się też właściwości jezdne pojazdu, zwłaszcza przy wjeżdżaniu w zakręty. Nie należy tych sygnałów ignorować.

Jeśli dojdzie już do uszkodzenia belki skrętnej, z pomocą przychodzą nam liczne warsztaty samochodowe, oferujące proces jej regeneracji. W specjalistycznym serwisie po wykonaniu takiej usługi powinna być ona w pełni sprawna, prawie jak nowa. Mamy w tej mierze dwie opcje do wyboru: wizytę w warsztacie lub wysłanie do niego wymontowanej belki. Jeśli chcesz mieć kontrolę nad całym procesem, pierwsze rozwiązanie jest lepsze dla ciebie. Z kolei to drugie idealnie nadaje się dla każdego, kto ceni sobie oszczędność czasu.

Proces regeneracji powinien rozpoczynać się zawsze poprzez demontaż belki skrętnej. Pamiętaj, aby nigdy nie zgadzać się na wykonywanie takiej usługi „na samochodzie” – świadczy to o braku profesjonalizmu danego mechanika. Po rozłożeniu wszystkiego na części pierwsze fachowiec ocenia każdą z nich i decyduje, które należy wymienić. Łożyska i uszczelniacze to elementy, które zawsze podlegają wymianie, czasami konieczny jest także zakup nowych wahaczy. Na końcu powinna być też sprawdzona półosiowość belki – jeśli jej brak, belka powinna zostać wymieniona. Po zakończeniu procesu regeneracji belka musi być dokładnie oczyszczona i pomalowana farbą antykorozyjną.

WYSZUKAJ NA MAPIE

Nasze porady

Skuteczne sposoby na powstrzymanie choroby lokomocyjnej

Skuteczne sposoby na powstrzymanie choroby lokomocyjnej

Choroba lokomocyjna powoduje, że podróż samochodem zamienia się w koszmar i znacznie się wydłuża. Na czym polega? Co wywołuje jej objawy, a co im zapobiega? Podpowiadamy jak jej skutecznie...

więcej

Tylna belka skrętna: Jak działa, dlaczego się psuje i kiedy zregenerować?

Tylna belka skrętna: Jak działa, dlaczego się psuje i kiedy zregenerować?

Samochody francuskie znane są z wysokiego komfortu jazdy, miękkiego zawieszenia i dobrej trakcji. To wszystko zapewnia rodzaj zastosowanego zawieszenia, tzw. tylnej belki skrętnej. Jak każda...

więcej

Po czym rozpoznać zużycie amortyzatorów - ile kosztuje ich wymiana?

Po czym rozpoznać zużycie amortyzatorów - ile kosztuje ich wymiana?

 Jakie są objawy zużycia amortyzatorów? Jak wydłużyć ich żywotność? Czym grozi jazda autem, w którym są one skrajnie wyeksploatowane? Ile kosztuje wymiana amortyzatorów w największych...

więcej

Audi A8 D3 - Koszty naprawy zawieszenia pneumatycznego

Audi A8 D3 - Koszty naprawy zawieszenia pneumatycznego

Żywotność zawieszenia pneumatycznego przewidziana jest na 10 lat lub na przebieg około 200 000 km. Jednak długość eksploatacji jest w dużej mierze uzależniona od jakości dróg na jakich użytkowane...

więcej