Konserwacja otwieranego dachu

Wraz z rozpoczęciem lata przyszedł czas na otwierane dachy w samochodzie. Jazda kabrioletem przy pięknej, słonecznej pogodzie to prawdziwa frajda. Trzeba jednak pamiętać, że o poszycie dachu trzeba dbać, aby służyło nam długo i prezentowało się jak najlepiej. Tym bardziej, że wymiana generuje spore koszty, których lepiej uniknąć.

Czyszczenie

Dach w kabriolecie powinien być regularnie czyszczony, jeśli ma być w dobrym stanie przez długi czas. Charakterystyczna powierzchnia poszycia jest jednak zwykle chropowata, co doprowadza do gromadzenia się brudu w zagłębieniach. Zaopatrz się w miękką szczotkę (najlepiej z końskiego włosia) i środek czyszczący. Samochód postaw w cieniu – co prawda schnięcie potrwa dłużej, ale będzie za to równomierne. Dach spłukuj delikatnym strumieniem wody – pamiętaj, żeby nie przesadzić z ciśnieniem! Teraz możesz przystąpić do aplikacji środka czyszczącego na całej powierzchni.. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno preparatu dobranego do konkretnego materiału, z którego zrobiony jest dach. Wcieraj środek za pomocą szczotki, ale rób to z włosem, aby nie doprowadzić do zniszczeń. Następnie spłucz całość i wycieraj okrężnymi ruchami ręcznikiem z mikrofibry. Dach powinien po takim zabiegu suszyć się całą dobę i nie należy go w tym czasie składać.

Czysty dach pokrywa się na samym końcu impregnatem, który należy spryskiwać liniami równoległymi do siebie. W ten sposób uchronisz go przed szkodliwym promieniowaniem UV, wilgocią, a także wszelkimi zabrudzeniami. Zanim naniesiesz go na całość, przetestuj jego działanie w mało widocznym miejscu. Jeśli nie ma przeciwskazań, możesz przystąpić do aplikacji. Na rynku dostępne są też liczne środki przeznaczone dla szyb w rozkładanych dachach, aby nie matowiały i jak najdłużej spełniały swoją funkcję.

Uszczelki

Nie mniej ważnym elementem są uszczelki, które odpowiadają za to, aby wilgoć nie dostała się do wnętrza auta. Ich zaniedbanie nie tylko zniszczy dach, ale może doprowadzić także do poważnych szkód wewnątrz samochodu. Aby do tego nie dopuścić, wystarczy zaopatrzyć się w silikonowy preparat i zadbać o konserwację uszczelek.

Szyba

Na tylnej szybie w kabriolecie nieustannie osadzają się liczne zabrudzenia, które po pewnym czasie bardzo ciężko jest usunąć. Mogą się na niej pojawić także liczne rysy i odbarwienia, a to już znacznie ogranicza widoczność. Właśnie dlatego konserwacja tylnej szyby jest bardzo ważna. Najczęściej do jej konserwacji poleca się politurę, która skutecznie usuwa wszelkie zadrapania. Szyba staje się szczelna i jest idealnie zabezpieczona. Warto o tym pamiętać, ponieważ koszty są niewielkie, a działanie znaczące. W innym wypadku musisz liczyć się ze sporymi nakładami finansowymi na nową szybę. A przecież lepiej ich uniknąć, prawda?

Przeczytaj także

BMW X3 G01 - Cena wymiany oleju silnikowego

BMW X3 G01 - Cena wymiany oleju silnikowego

BMW X3 to auto klasy średniej segmentu D, który produkowany jest od 2003 do dzisiaj. Do dnia dzisiejszego powstały 3 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu SUV i SUV Coupe. Głównymi konkurentami modelu jest Alfa Romeo Stelvio, Audi Q5, DS 7 Crossback, Lexus NX, Mercedes-Benz GLC i Volvo...

więcej

Skoda Kodiaq benzyna - cena przeglądu okresowego dużego

Skoda Kodiaq benzyna - cena przeglądu okresowego dużego

  Skoda Kodiaq to jedna z dwóch propozycji czeskiego producenta w najnowszej gamie pojazdów typu SUV. Produkowany jest od 2016 roku po dzień dzisiejszy, a do wyboru producent zostawił 4 silniki benzynowe i 4 diesle. Benzyny o pojemności 1.4 TSI z mocami 125 i 150 KM oraz 2.0 TSI 180 KM....

więcej

BMW X5 E53 - Cena wymiany klocków hamulcowych

BMW X5 E53 - Cena wymiany klocków hamulcowych

 Największy z SUV-ów oferowanych przez BMW to model X5 E53. Produkcję pojazdu rozpoczęto w 2000 roku, a zakończono 6 lat później, w roku 2006. W ofercie było 5 silników benzynowych o mocach od 231KM do 360KM oraz 2 silniki diesla o mocy 184KM i 218KM.

więcej

Ile kosztuje nabicie i odgrzybienie klimatyzacji?

Ile kosztuje nabicie i odgrzybienie klimatyzacji?

Klimatyzacja w aucie to spore udogodnienie, ale wymagające kontroli i serwisowania. Przy zachowaniu podstawowych zasad pielęgnacji może ona służyć nam długo i bez zarzutów. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi kosztami, których nie da się uniknąć. Ciekawi cię, jaka jest cena napełniania i...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę